Konfrontacja przeciwko zanieczyszczeniu

Konfrontacja przeciwko zanieczyszczeniu

Parę dni temu można było obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny powinno się nabrać odrobinę refleksji dotyczących sporego problemu, który pojawia się w okręgu całego kraju. Mowa tu istotnie o smogu, który z pewnością może okazać się dla większości społeczeństwa naprawdę bez granic groźny. Substancje chemiczne, które wdychamy niemal codziennie, bez wątpienia mają do czynienia z rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już prawie rok. Niewątpliwie warto cyklicznie nauczać czym jest zatrucie powietrza bądź też jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Warto w głównej mierze mieć pojęcie, że aktualnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił też problem smogu. Skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska. Połowę smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach, o czym poinformował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także podpiął się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Produkowana przez wspomnianą spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak oznajmił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę również to, iż kłopot ze smogiem a także z koronawirusem można ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia koronawirusa zaczęła panować w lokalizacjach o bardzo wysokiej degradacji środowiska, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bez wątpienia należy również wiedzieć, co zasadniczo jest podstawową tego przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych kwestii jest nieopisanie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.